Aybaklar Kuruyemişte
Üretim Hattı

Firmamız 23.000 m2 açık alan, 4.000 m2 kapalı alanda 2 adet üretim hattı ve 17 adet Silo ile 20.000 ton depolama kapasitesine sahiptir. Üretim hattında yıllık 20.000 ton üretim yapabilmektedir. Aybaklar üretim merkezi en son teknoloji ile donatılmıştır. Öncelikle ürünler kalite kontrolünden geçer ve analizleri yapılır.

Ön temizleme sonrasında depolanır. Çerezlik ayçekirdeği ve cin mısırı eleme ve kalibrasyon sürecinden geçer ve sonrasında bütün yabancı maddelerden arındırılır. Son aşamada sortexte ayçekirdeğinin ve cin mısırının içinde makinayla temizlenemeyen bütün yabancı maddeler arındırılır ve kaliteli bir ürün elde edilir. Bütün bu işlemler el değmeden yapılır, ürünler paketlendikten sonra sevk edilir.

Kalite Kontrol ve Belgelerimiz

Aybaklar Ayçekirdeği ve Cin Mısırı üretiminde kaliteye titiz mal alımıyla başlar. Ürün a alımını Elbistan ve yöresindeki en kaliteli ve seçkin çerezlik ayçekirdeklerinden ve cin mısırlarından yapar.

Aybaklar, üretiminin bütün aşamalarında ISO-9001 ve ISO-22000 standardı ve ilkelerine göre üretim yapmakla beraber Helal sertifikalı üretici konumundadır. Üretim sırasında bütün aşamalarında kritik kontrol ve tehlike analiz noktaları (HACCP) dikkate alınarak yapılır.

Firmamızda, Üretim süresince sürekli analiz yaparak, Ayçekirdeği ve Cin Mısırının spesifikasyonları ve kalitesi kontrol altına alınarak müşterilerine söz verdiği kriterleri yerine getirir.